...jest pusty

Jaki łańcuszek wybrać – słów kilka o rodzajach.

Łańcuszki to rodzaj biżuterii powszechnie wybierany i noszony zarówno przez panie jak i panów. Są one także bardzo często kupowane na prezent, jednak bez względu na to czy kupujemy je dla siebie czy dla kogoś, zawsze stajemy przed tym samym dylematem - jaki łańcuszek. Jaka powinna być jego długości, splot, z czego powinien być wykonany, jakie zapięcie będzie najwygodniejsze? Jak się okazuje problematycznych kwestie jest zatem całkiem sporo. Tutaj postaramy się przybliżyć nieco charakterystykę łańcuszków i tych elementów na które przy ich wyborze warto zwrócić uwagę.

Na początek o rodzajach
Jak wiecie, albo i nie wiecie - łańcuszków jako takich jest wiele rodzajów, chodzi tu bowiem o ich splot, który decyduje o tym jak ostatecznie wygląda łańcuszek oraz i o tym na ile jest on praktyczny i wygodny w noszeniu, warto bowiem zaznaczyć, że niektóre sploty są wyjątkowo podatne na plątanie, co powoduje, że łańcuszek na chwile pozostawiony luzem może nam się posupłać. Są też i takie, która łatwo plączą się we włosy, co jest szczególnie istotną informacją dla pań, które noszą długie i rozpuszczone włosy. Jakie zatem można wyróżnić rodzaje łańcuszków i które z nich dla kogo będą najlepszym wyborem?

Popularna pancerka
Ten rodzaj swoją nazwę najprawdopodobniej zawdzięcza temu, że łańcuszek od początku był wykonywany ze spłaszczonych ogniw, dzięki czemu był niezwykle trwały, co nasuwało skojarzenia z pancerzem. Obecnie łańcuszek nadal zachowuje wygląd swojego pierwowzoru, jest on bowiem wykonany ze sprasowanych ogniw z oszlifowanymi brzegami, by jednak go unowocześnić i tym samym dostosować do potrzeb współczesnych klientów możemy także znaleźć modele zdobione różnego rodzaju wyżłobieniami, czy też bardziej spłaszczone pośrodku, co sprawia, że nawet w tak niewielkim obrębie mamy sporo możliwości do wybory. Zaletę tego slotu jest to, że dzięki płaskiej powierzchni dobrze odbija on światło i tym samym wygląda bardzo interesująco i przyciąga wzrok. Tradycyjna pancerka ma okrągły lub bardziej owalny okład ogniw, warto jednak zaznaczyć, że dostępna jest także w wersji z ogniwami kwadratowymi lub prostokątnymi, która ma bardziej toporny i surowy charakter, z racji czego jest zwykle wybierana przez mężczyzn. Tego rodzaju łańcuszki złote męskie, jak i te srebrne można znaleźć w sklepie LOVRIN. Jest to jedna z najciekawszych i jednocześnie najczęściej wybieranych propozycji dla panów, jednak owalna pancerka doskonale także wygląda u pań.


Singapur – piękna propozycja sama w sobie
Trudno powiedzieć skąd się wzięła nazwa tego rodzaju łańcuszka. Propozycji jest tu wiele, jednak wszystkie to raczej gdybanie, dlatego nie ma sensu ich tu przytaczać. Sam łańcuszek jest bardzo wdzięczny, w swoim wyglądzie przypomina nieco skręconą pancerkę, jednak ma o wiele delikatniejszy charakter, przez co jest to propozycja wybierana głównie przez panie. Dodatkowo skręt łańcuszka w połączeniu z tym, że pięknie odbija on światło sprawia, że sam łańcuszek prezentuje się bardzo efektownie i dekoracyjne, przez co nadaje się idealnie do noszenia sam z siebie, bez konieczności dobierania do niego jakiejkolwiek zawieszki. Jest to idealna propozycja dla kobiet szukających subtelnej ozdoby, która jednak zaakcentuje ich wdzięk i urodę. Cudowanie prezentują się łańcuszki singapur złote, które się wyróżniają, pozostając przy tym bardzo delikatne. Tego typu złote łańcuszki damskie można znaleźć w sklepie LOVRIN w wielu ciekawych wariantach długości, jednak o doborze odpowiedniej długości łańcuszka później.


Ankier – czyli piękno surowego łańcuchaAnkier to kolejna ciekawa propozycja. Inspiracją dla tego splotu były łańcuchy na których montowane są kotwice. Sama nazwa tegoż splotu pochodzi od angielskiego słowach anchor, czyli kotwica. Wszystko to sprawia, że jego konstrukcja jest dość prosta, pozbawiona zdobień. Łańcuszek składa się przeważnie z okrągłego lub owalnego ogniwa, które łączy dwa kolejne. Dostępne są jednak także modele, które nie mają tak regularnego kształtu. Ich z pozoru bardzo prosta konstrukcja nadaje im jednak bardzo ciekawy wygląd, a co za tym idzie doskonale prezentują się noszone samodzielnie. Niemniej zarówno modele złote, jak i te srebrne z powodzeniem mogą nosić kobiety oraz mężczyźni.
Operowy Figaro
Figaro to ciekawy wariant łańcuszka. Swoją specyficzną nazwę zawdzięcza głównemu bohaterowie opery „Wesele Figara”, który właśnie tego typu łańcuszek na premierze miał założony. Dzięki temu model ten zyskał dużą popularność i zaczął być wyrabiany masowo przez salony jubilerskie. Popularność tego modelu utrzymuje się do dziś, głównie z racji tego, że jest to rozwiązanie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz dla osób o różnej figurze. Splot samego łańcuszka jest nieco podobny do opisanej powyżej pancerki, mianowicie jest to kilka ogniw złączonych ze sobą po których następuje dłuższy element, po czym sekwencja rozpoczyna się od nowa. Ogniwa jednak mogą być różnej grubości, a co za tym idzie sam figaro może być bardzo delikatny lub też masywny, idealny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz do każdej sylwetki. Warto jednak zaznaczyć, że opis tego splotu jaki przedstawiliśmy powyżej jest bardzo ogólny i choć oddaje on ogólny zamysł tego modelu to jednak dostępnych wariacji tego splotu na rynku jest bardzo dużo. Ciekawe złote łańcuszki tego typu proponuje sklep LOVRIN. Znaleźć tu można różne warianty i tym samym zapoznać się ze specyfiką figaro.


Niedoceniana kostka
Kostka to rodzaj splotu stosunkowo mało popularny. Sama nazwa pochodzi właśnie od jego wyglądu, łańcuszek bowiem składa się z ogniw w kształcie kostek, które są ze sobą ściśle połączone. Wygląd łańcuszka, dzięki temu jest bardzo oryginalny i ciekawie się prezentuje, dlaczego więc jest tak sporadycznie wybierany? Wynika to z tego, że ten rodzaj występuje głównie w lekkiej wersji wagowej, a co za tym idzie nadaje się on głównie dla kobiet, jednak to nie jest jedyny problem. Problemem jest tu to, że sposób jego łączenie w zestawieniu z niewielką masą sprawia, że jest on bardzo delikatny i łatwo o jego zerwanie, tym samym konieczne jest zdejmowania go do kąpieli, spania, itd. Dodatkowo model ten dość często się plącze, a co za tym idzie, jeśli już go zdejmujemy to musimy go wieszać na ten czas.


Fantazyjny lisi ogon
Lisi ogon to ciekawa propozycja, sama nazwa już przykuwa uwagę, w zasadzie nie można tu jednak mówić o żadnej jej etymologii, ten rodzaj łańcuszka jest tak nazywany głównie z racji tego, że jego struktura przypomina po prostu puchatą kitę lisa - piękną i okazałą i taki też jest właśnie ten łańcuszek. Wykonany z jednego lub dwóch warkoczy ma urzekający układ, który doskonale prezentuje się na szyi. Z racji jego urody model ten najczęściej wykonywany jest ze złota, co dodaje mu dodatkowych walorów estetycznych i sprawia, że prezentuje się jeszcze piękniej. Właśnie tego typu złoty łańcuszek damski w wielu wariantach można znaleźć w ofercie sklepu LOVRIN. Jeśli chodzi o lisi ogon to trzeba pamiętać, że jego splot sprawia, iż cały łańcuszek jest dość sztywny, a co za tym idzie należy bardzo w trakcie jego noszenia, jak i przy zdejmowaniu uważać, by go nie uszkodzić.


A może sznur – czyli kordel
Kordel to jedna z najczęściej wybieranych propozycji. Sama jego nazwa pochodzi od kordli, czyli noży - broni białej, które dawniej noszone były przy pasie. Mocowane za pomocą sznurów czy też łańcuszków, o charakterystycznym splocie, takim jaki właśnie ma łańcuszek tego rodzaju. Dodatkowo samo „cord” z angielskiego znaczy właśnie sznur. Wbrew temu, co jednak mogłaby nam sugerować etymologia nazwy, łańcuszek ma bardzo dekoracyjny wygląd. Splot rzeczywiście może nam nieco przypominać sznur, jednak jednocześnie jest bardzo wyrazisty i sprawia wrażenie mocnego. Zawinięte i poskręcane ogniwa pięknie się układają i mienią, co jest szczególnie widoczne w przypadku złotej biżuterii. Ciekawe łańcuszki złote damskie typu kordel dostępne są w sklepie LOVRIN. Niemniej należy zaznaczyć, że choć kordel wygląda bardzo solidnie to jednak w praktyce jest on bardzo delikatny Wynika to z tego, że jest to rodzaj biżuterii dmuchanej, co oznacza, że w środku jest pusta, a to znowuż sprawia, że trzeba obchodzić się z nią bardzo delikatnie i uważać by jej nie zgnieść. Biżuteria dmuchana jest jednak zwykle tańszy od innych dostępnych rodzajów, a to znowuż właśnie przekłada się na wspomnianą już na wstępie popularność tego splotu.


Co z długością?Rodzaj splotu to nie jedyne kryterium jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze łańcuszka, ważne jest również i to by dobrać jego odpowiednią długość. Te są bowiem bardzo różne dla kobiet,
jak i mężczyzn. Dla Pań dostępnych wariantów jest zdecydowanie więc, te najkrótsze mają 20 cm. Najdłuższy natomiast może mieć 75 cm, dla panów zwykle są dostępne trzy warianty, o długości 50, 60 i 75 cm – od czego zależy jednak to jaką długość wybrać. Przede wszystkim od preferencji, jeśli ma to być łańcuszek dla nas to nie ma problemu, wiemy zwykle co lubimy, gorzej jeśli ma być to na prezent, tutaj musimy się zorientować co lubi osoba, której chcemy dać łańcuszek. Jeśli nie jesteśmy przekonani, co do długości to wówczas warto wybierać splot, który łatwo można skrócić lub też wydłużyć. O taką możliwość warto zapytać w trakcie zakupu.


Srebrny czy złoty?
Ostatnia kwestia, która nurtuje wiele osób – zwłaszcza jeśli łańcuszek ma być na prezent, to pytanie odnośnie tego czy lepiej wybrać srebrny czy zloty. Jednak na to pytanie w zasadzie nie ma odpowiedzi, złoty oczywiście zawsze będzie wydawał nam się bardziej luksusowy, niemniej dobrej jakości srebrny łańcuszek to także prezent, który może sprawić wiele radości. Dlatego zamiast kierować się tylko ceną prezentu weźmy pod uwagę preferencje osoby dla której ma to być biżuteria - są kobiety, jak i mężczyźni którzy lubią złoto są i takie osoby, które noszą jedynie srebro, ważne jest zatem tu to by trafić w gust tej osoby. Oczywiście zawsze zamiast żółtego złota można wybrać białe, które podobne będzie do srebra, niemniej chodzi o to by pamiętać o tym by dobrać kolor łańcuszka do ogólnych preferencji. Bardzo ciekawe łańcuszki oferuje sklep internetowy jubiler LOVRIN, w którym znajdziemy ciekawe propozycje zarówno na złote, jak i srebrne łańcuszki o różnych splotach i długościach, co ułatwia znalezienie tego odpowiedniego.
Wybór łańcuszka choć z pozoru prosty nie jest wcale sprawą łatwą. Ilość splotów, długości, jak i materiałów z jakich może być on wykonany wcale nie ułatwia zadania, dlatego nim przejdziemy do zakupy warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami splotów i radami odnośnie tego na co jeszcze warto zwrócić uwagę.


Serwis www.lovrin.pl zapisuje na komputerze użytkownika pliki cookies (ciasteczka), używane do przechowywania w nich informacji dla potrzeb funkcjonalności – np. zapisywanie preferencji przeglądania. Domyślne ustawienia przeglądarek pozwalają na przechowywanie plików cookies - więcej na stronie Polityka Prywatności Lovrin
"